Hello! My name is Hilola. I am originally from Uzbekistan but İ’ve lived in Turkey for 6 years. I studied my Bachelor’s degree at a university in Turkey. After graduating from University I decided to achieve my Erasmus internship in a European country, in İreland.

I chose Ireland because İ had been told that İrish people were kind, helpful, and joyous. I was interested to know more about this green island.

After an interview with Kieran Logan, who is the founder of ProvenCoder, I started my Erasmus internship in Cork for 5 months. The first day when I came to the company, Kieran and the other employees were very welcoming.

One of the most attractive things for me was the fact that the company has a range of international employees. In addition to me, there were interns from other European countries such as Spain, Italy, Germany, France, Belgium, and Switzerland. Both the working environment and my colleagues were excellent.

Kieran himself was friendly, helpful, understanding and cheerful. He answered all my questions with patience. I was fortunate to have a chance to work with him and gain such valuable experience.

I developed important new skills by performing different tasks at the company, all of which were challenging and different from each other.
The other exciting things about doing an internship abroad is the opportunity to learn a different working culture, make a lot of international friends, and of course improve English skills on a daily basis.
I also had opportunities to explore the charming nature and green landscape of Ireland every weekend.
20181208_3333333
One of the best places to visit in Cork is Blarney Castle.
8 km far from Cork city centre
• Don't forget to kiss the Blarney stone ;-)

20181125_144149
Fota wildlife park:
• 8.1 km from Cork city centre
• If you love animals, this is definitely one of the places you should visit.

20181230_77777777
Cobh

20181110_144108
Kinsale
• 25 km away from Cork
• One of the most picturesque places to visit is Charles Fort in Kinsale

20181210_4444444
Cork English Market
• The most enchanting market where you can buy local natural products

20190112_55555
Cliffs of Moher

I strongly recommend İreland to everyone who wants to do an internship in the magical and majestic place.

I would like to say thanks a million to Kieran and his ProvenCoder team for my unforgettable experience and each fantastic moment I have had. Hope to see you again.

If you have any questions or you need more information, please feel free to contact us.

Merhaba! Benim adım Hilola. Aslen Özbekistanlıyım, 6 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Lisans eğitimimni Türkiye Üniversitetlerinden birinde tamamladım ve Erasmus stajı olarak İrlanda’yı tercih ettim. Tercih sebebim, ingilizce konuşulan ülkede tecrübe elde etmek ve İrlanda’daki insanların nazik, yardımsever, neşeli olmasının yanında hep ilgimi çeken ada olmasıdır.

İrlanda'nın Cork şehrinde ProvenCoder adlı şirket kurucusu olan Kieran Logan ile mülakattan sonra 5 ay olmak üzere stajımı başladım. Şirkete geldiğim ilk gün Kieran başta olmak üzere diğer çalışanlar da çok hoş karşıladılar.

Şirketin benim için diğer cazip tarafı uluslararası çalışanların olmasıydı. Bunun dışında, İspanya, İtalya, Almanya, Fransa, Belgiye ve İsviçre gibi Avrupanın bir çok ülkelerinden gelen stajerler vardı. Çalışma ortamı ve insanlar mükemmeldi.

Ayrıca şirket kurucusu olan Kieran hakkında bahsetmiş olursam, cana yakın, yardımsever, anlayışlı ve neşeli birisidir. Kieran ile çalışmak ve ondan bilmediğim şeyleri öğrenme şansım olduğundan çok şanslıydım.

Şirkette çeşitli görevler yaparak inanılmaz deneyim elde ettim. Tüm görevler bir birinden farklı olduğundan dolayı daha fazla tecrübe kazanmamda yararlı oldu.
Yabancı ülkede staj yapmanın diğer en güzel yanları da, farklı çalışma kültürünü öğrenmek, uluslararası arkadaşlar edinmek, özgüven sahibi olmak, gerek dil gerek meslek ile ilgili tecrübe kazanmaktır.

Yurt dışında staj yapmak isteyen herkese görkemli ve mühteşem İrlanda ülkesini hem de 'ProvenCoder' şirketini şiddetle tavsiye ederim.

Soru veya daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin